Tilsetningsstoffer og hyperaktivitet

Tilsetningsstoffer og hyperaktivitet

I følge Matportalen.no anbefaler Mattilsynet at foreldre med hyperaktive barn bør holde seg unna følgende tilsetningsstoffer da disse kan gi en økning i hyperaktiv atferd:

  • E 102 Tatrazin: Gult fargestoff
  • E 104 Kinolingult: Grønngult fargestoff
  • E 110 Paraoransje: Gult fargestoff
  • E 122 Azorubin: Rødt fargestoff
  • E 124 Nykockin: Rødt fargestoff
  • E 129 Allurarød AC: Rødt fargestoff
  • E 211 Natriumbenzoat: Konserveringsmiddel

Les hele artikkelen

    Kanskje av interesse:
  1. Hvert tiende barn i fare for forgiftning i hjernen
  2. Nytt liv uten melk og gluten!
  3. Historien om Evan

4 Comments

  • Jane Doe: Det finnes en del på helsekosten som er sunnere. I tillegg etter man er sukker avvendt, er det sjelden man har lyst på godteri mer, kanskje mer lyst på frukt og deilig mat :)

  • Men når godteri stort sett består av sukker og geleringsmidler, så blir det jo fryktelig kjedelig, da. Hva med rett og slett servere ekte mat som godteri?

  • Det største problemet er at vi ikke vet hva som er hva. Jeg leste at E250 er kreftfremkallende og bør unngås. Det samme gjelder aspartam som går under E9.. noe. Har også lest at E150a, b, c, d osv ikke er bra.

  • Garantert ikke bra med alle disse e-stoffene som de dytter i maten. Kan ikke være sunt hverken for barn eller voksne, og det burde nesten forbys.

Trackbacks