Et lidenskapelig initiativ om mat, helse og livet
Nå skal mage og tarm til verks! Her er noen oppskrifter på nyttige “probiotika bomber” som er godt for alle og en hver.
Bombe nr 1: Fermetert kokosmelk, smaker godt i smoothie eller som “kokosyoghurt”.
Fermetering: Hell en boks kokosmelk/ krem i en bolle med lokk. Ha i probiotika (f.eks 1 til 2 kapsler fra Neurozym sitt merke Probiozym). Sett gjerne koppen i et vannbad og plasser den i et varmt rom (f.eks på baderoms gulvet). La stå 1 til 3 døgn og plasser blandingen deretter i kjøleskap.
For å lage “kokosyoghurt” kan kokosmelken blandes med frosne bær (f.eks jordbær og/eller banan) i en stavmikser. Ønskes blandingen stivere kan gelatin tilføres.
Som smoothie tilsetning er variasjonene endeløse. Ett fettrikt forslag kommer her:
Hell i 1 boks fermetert kokosmelk, 4 frosne jordbær, 1/2 frossen banan, en håndfull usaltede cashewnøtter, 1/2 avokado, 1 ss linfrøolje, evt 1 egg om ønskelig. Bland i mikser og serveres kald.
Bombe nr 2: Fermetert kål. Her kan du finne en meget bra beskrevet oppskrift på www.varvei.no, se den her.
Lykke til - og del gjerne gode oppskrifter med oss!
Relaterte innlegg:Vi skriver om alt vi kan komme over av nyttig informasjon om matintoleranse, psykisk og fysisk helse, barn og voksne, sunt kosthold og mye, mye mer.
Freja
May 10th, 2009 kl. 22:22
Skal jammen prøve å lage den kokosyoughurten, lur ide! En gang for lenge siden lagde jeg youghurt av vanlig melk, det var rart å se hvordan det ble youghurt.