Potetlomper til pølser, wraps eller julemat!

Potetlomper til pølser, wraps eller julemat!

dsc_06791Denne oppskriften er supergod til det meste! Passer utmerket til pølse i lompe, wraps til kylling, breakfast burrito med eggerøre, bacon og salsa, eller som vi selv erfarte i julen – som lefser til spekemat og salt lammelår.

Oppskriften har ikke eksakte mål, men det er vanskelig å gjøre feil…. Her er det bare å prøve seg frem!

Dette trenger du:

Poteter
Rismelk
Glutenfritt mel (Semper Fin Mix)

Dette gjør du:

Skrell og kok potetene (mengden kan du avgjøre selv). Når potetene er ferdig kokt heller du av vannet og moser dem forsiktig med en potetmoser. Spe på med rismelk til blandingen er bløt og tilsett deretter mel til deigen er formbar  (det er melet som gjør at deigen henger sammen, så pass på at du tilsetter nok rismelk til å kunne tilføre melet).

Kjevl ut deigen til små lefser – eller trykk ut morsomme figurer til barna. En sikker vinner ved julefrokosten:-) Selv bruker jeg et bakeunderlag fra Tupperware og teflon kjevle som gjør at deigen ikke fester seg. Har du klebig underlag kan du bruke folie som hjelp.

Stek på tørr panne på medium varme. Server dem helst varme/lunket – da er de best. Men du kan godt pakke dem inn i plast til senere på dagen også. (Jeg har ikke prøvd å fryse dem, men vanlige lefser kan godt fryses..)

    Kanskje av interesse:
  1. På tide med julebakst, først ut er hvite kakemenn…
  2. Kransekake – naturlig glutenfri:-)
  3. Glutenfrie potetlefser/ lomper
  4. Glutenfri eplekake
  5. Scones (brød) uten gluten og gjær
  6. Glutenfrie boller
Tags: , , , , ,
  • Share this post:
  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg

4 Comments

  • Dette så ut som en fin oppskrift:-)

  • WOW! Kjempegode! Jeg er hektet! Nå skal jeg bare eksperimentere med fyll:-)

  • Herlig! Selv har jeg prøvd en annen oppskrift i julen som bare var kokte poteter, lys glutenfri melblanding og salt. Kluet her var å mose poteter og salt slik at det ble seigt og så blande inn melet.

    Og så kjevlet jeg lompene ut mellom to lag med gladpack. Funket som bare det :-)

  • Å lykke :)
    Denne oppskriften skal prøves. Takk som deler Saras verden!

Trackbacks